FAQ

Mohu přijít na jakoukoliv lekci?

Ano můžete. Naše pražské dōjō Kenshōkan je otevřeno pro nové zájemce po celý rok. A věřím, že je to i v ostatních dōjō, či tréninkových skupinách stejné. První tréninková lekce v našem dōjō je navíc zdarma, abyste si tak mohli v klidu vyzkoušet naše keiko (trénink) na „vlastní kůži“ a nekupovali „zajíce v pytli“. Rádi přivítáme mezi sebou nové zájemce o tradiční japonská bojová umění.

Co si mám vzít na první trénink?

Především dobrou náladu a chuť se něčemu naučit. Co se týče oblečení stačí běžné sportovní, pokud nemáte keiko-gi. Vše ostatní vám bude pro začátek zapůjčeno.

Mohu chodit i na lekce přímo vedené Nakagawou senseiem?

Ale jistě, vždy byly všechny standartní lekce otevřené novým zájemcům. Navíc podle nás by byla přece veliká škoda nevyužít této skvělé příležitosti a neučit se přímo od osoby v tomto stylu nejpovolanější. Nakagawa sensei vás jistě rád uvidí.

Jezdíte trénovat také do Japonska?

Ano, snažíme se být v kontaktu s naším učitelem, jak je to jen možné, a tak přirozeně jej navštěvujeme i v Japonsku. Tréninky v Japonsku jsou jistě zcela specifické a jsou velikým přínosem pro náš trénink.

Slyšel jsem, že hned od prvního tréninku cvičíte se skutečným mečem.

Náš učitel se snaží dodržovat starý přístup k tréninku, a tak je snaha, aby každý student, co nejdříve byl schopen trénovat se skutečnou čepelí. Nicméně u nás je to spíše záležitost peněz. Přeci jen japonský meč něco stojí. A tak většinou studenti cvičí s bokkutō (dřevěným tréninkovým mečem) a teprve poté si pořizují shinken – meč se skutečným ostřím.

Bydlím daleko, ale mám zájem

Inu nedá se nic dělat, ale nejlepší je sednout si do nějakého dopravního prostředku a prostě za námi přijet. Tvrdíme, že vzdálenost není překážkou, pokud člověk chce opravdu studovat. Nicméně malé skupiny či jednotlivci cvičí v Děčíně, Mladé Boleslavi, Opavě, Ostravě a na dalších místech. Pomalu se naše řady rozrůstají, a tak nám napište a mi vám doporučíme k vám nejbližší studenty určitě budou rádi, když nebudou cvičit sami.

Mohu chodit na cvičení jen jednou za dva týdny…

Můžete chodit tak často, jak bude chtít. Asi je jasné, že pokud budete chodit na každou lekci je tu poměrně velká pravděpodobnost, že se bude vaše technika rychleji zlepšovat oproti těm, kteří přijdou na keiko jednou za čas. Na druhou stranu, každý máme jiné možnosti a pokud s tím jste spokojeni, není žádný problém.

Chci cvičit, ale nechci dělat zkoušky / účastnit se soutěží…

Opět je to jen a jen na vás. Na druhou stranu zkoušky, vlastně i soutěž je určitý ukazatel, jak daleko se posuneme v našich dovednostech a také možnost dostat konkrétní zpětnou vazbu od našich učitelů. Byla by škoda se toho vzdát.