Mohu přijít na jakoukoliv lekci?
Ano můžete. Naše pražské dōjō Kenshōkan je otevřeno pro nové zájemce po celý rok. A věřím, že je to i v ostatních dōjō, či tréninkových skupinách stejné. První tréninková lekce v našem dōjō je navíc zdarma, abyste si tak mohli v klidu vyzkoušet naše keiko (trénink) na „vlastní kůži“ a nekupovali „zajíce v pytli“. Rádi přivítáme mezi sebou nové zájemce o tradiční japonská bojová umění.
Co si mám vzít na první trénink?
Především dobrou náladu a chuť se něčemu naučit. Co se týče oblečení stačí běžné sportovní, pokud nemáte keiko-gi. Vše ostatní vám bude pro začátek zapůjčeno.
Mohu chodit i na lekce přímo vedené Nakagawou senseiem?
Ale jistě, vždy byly všechny standartní lekce otevřené novým zájemcům. Navíc podle nás by byla přece veliká škoda nevyužít této skvělé příležitosti a neučit se přímo od osoby v tomto stylu nejpovolanější. Nakagawa sensei vás jistě rád uvidí.
Jezdíte trénovat také do Japonska?
Ano, snažíme se být v kontaktu s naším učitelem jak je to jen možné a tak přirozeně jej navštěvujeme i v Japonsku. Tréninky v Japonsku jsou jistě zcela specifické a jsou velikým přínosem pro náš trénink.
Slyšel jsem, že hned od prvního tréninku cvičíte se skutečným mečem?
Náš učitel se snaží dodržovat starý přístup k tréninku a tak je snaha, aby každý student, co nejdříve byl schopen trénovat se skutečnou čepelí. Nicméně u nás je to spíše záležitost peněz. Přeci jen japonský meč něco stojí. A tak většinou studenti cvičí s bokkutō (dřevěným tréninkovým mečem) a teprve poté si pořizují shinken – meč se skutečným ostřím.
Váše tréninky jsou daleko, co s tím?
Inu nedá se nic dělat, ale nejlepší je sednout si do nějakého dopravního prostředku a prostě za námi přijet. Nicméně skupiny studentů cvičí i v Děčíně, Mladé Boleslavi, Opavě a Ostravě. Pomalu se naše řady rozrůstají a tak nám napište a mi vám doporučíme nejbližší studenty.