Taikai

Slovo taikai 大会 znamená „velké setkání“ v našem případě je to zpravidla několikadenní seminář společného studia battōjutsu pod vedením Nakagawy senseie v posledním dnu zakončený soutěží v technikách tameshigiri 試し斬り (sekání tréninkových cílů) či kata 型 (formách).

Tyto soutěže mají za cíl vyskoušet schopnosti přesných seků v konkurenci ostatních studentů nejen školy Nakagawa ryū, ale i ostatních stylů. Jednoduše řečeno taikai je velká slavnost se souteží v přátelském duchu. Poslední taikai proběhlo v roce 2019 v Praze a účast byla mezinárodní.

V sekci „akce“ vás budeme informovat o dalším plánovaném taikai a v rubrice „příspěvky“ najdete reportáže z případných soutěží.

V tomto bloku vám představíme pravidla účasti a průběhu takového taikai.

Z pražského taikai v roce 2018 v soutěži v tameshigiri.
Pravidla taikai – etiketa

● Jedná se o turnaj v japonském tradičním umění, a tak by tomu chování účastníků mělo odpovídat. Nepatřičné chování může být důvodem k vyloučení.
● S mečem musí být zacházeno s respektem a velkou péčí po celou dobu. Nesprávná manipulace může být důvodem k okamžitému vyloučení.
● Pokud čekáte na svůj výstup, nemáte meč za opaskem.
● Všichni účastníci soutěže se snaží chovat důstojně a klidně. V dōjō není hlasitý hovor, smích nebo další nevhodné chování.
● Každý projev neúcty vůči rozhodci nebo jinému účastníkovi soutěže vede k okamžitému vyloučení.
● Každý soutěžící je zodpovědný za to, že nastoupí k soutěži pouze v případě, že je vyzván pořadateli.
● Každý by měl ihned po ukončení své soutěžní techniky co nejdříve opustit prostor, aby se mohl připravit další soutěžící.

Pravidla tai-kai – vybavení

● V dōjō se používají bíle tabi 足袋 a nebo se chodí naboso.
● Všichni účastníci mají tradiční hakamu tmavě modré nebo černé barvy, keiko-gi 稽古着 stejné barvy jako hakama 袴, kaku obi 角帯. Jiné barevné kombinace oděvu nebudou dovoleny.
● V případě otevřeného tai-kai jsou studenti jiných budō 武道 povinni mít čisté, kompletní keiko-gi odpovídající jejich tradici.
● Otevřeného tai-kai se nemůžou účastnit z hlediska bezpečnosti lidé bez zkušenosti s tréninkem bojových umění obsahujících techniky meče.
● Účastníci nebudou mít na sobě osobní šperky (prsteny, náramky či řetízky).
● Všechny meče budou podrobeny bezpečností prohlídce, zda jsou uzpůsobené k tameshigiri a navykazují stav, který by mohl znamenat riziko, jako:
– popraskaná či ohnutá čepel
– porušené nakago 茎, tsuka 柄
– volné či chybějící tsuka-ito 柄糸
– prasklé či zničené koiguchi 鯉口
– popraskaná saya 鞘

To znamená, že všechny meče musí být být ve stavu, který umožňuje jej rozebrat a provést kontrolu. Tady jsou požadované parametry zbraní využívaných v soutěži:

1) Organizátor určí komisi, která zkontroluje technický stav meče každého účastníka soutěže.
2) Všechny meče musí mít parametry nihontō 日本刀 (dřevěná saya 鞘, tsuba 鍔, tsuka-ito 柄糸, sageo 下げお); podomácku vyrobeným mečům nebude účast povolena.
3) Vojenské vybavení druhé světové války nebude povoleno.
4) Všechny mekugi 目釘 musí být ve výborném stavu a před použitím zkontrolovány.
5) Nošení wakizashi 脇差 bude umožněno pouze studentům s 3. danem a výše.

Společná fotografie všech účastníků pražského taikai v roce 2018.
Soutěž v kata

Turnaj v tameshigiri i kata 型 může být vytvářen eliminačním způsobem. V takovém případě jsou soutěžící rozděleni do dvojic. Z každé dvojice ten lepší postupuje do dalšího kola. V případě hrubých chyb, však mohou být oba diskvalifikováni. V závislosti na časovém omezení události mohou oba soutežící vystupovat současně, popř. oba soutěžící by měli vstoupit do soutěžního prostoru po vyvolání. Oba soutěžící se poté vzájemně ukloní. Tuto úklonu provedou směrem k porotě vždy před a po vystoupení. Pokud čekají na svůj výstup, čekají klidně a uctivě. Oficiální tým bude mít 3 nebo 5 rozhodčích. Každý z nich zvedne červenou nebo bílou vlajku, která označuje vítěze. Pokud zvednou obě vlajky, naznačují tím, že by oba soutěžící měli být diskvalifikováni. Výsledkem kola je rozhodnutí většiny soudců. Po vyhlášení výsledků se soutěžící ukloní porotě, vzájemně a poté opustí soutěžní prostor. Soutěžící mohou projít prvním kolem bez soutěže, pokud počet účastníků nebyl dělitelný dvěma. Mohou také projít dále, pokud byl jejich soupeř diskvalifikován. Tento proces pokračuje, dokud nezůstanou jen dva soutěžící. V závěrečném kole se tito dva utkají o 1. a 2. místo. Soutěžící z předešlého kola se utkají o 3. a 4. místo.

Banner pro pražské tameshigiri taikai z roku 2019.

V následující rubrice jsou prezentovány informace a resumé z taikai:

Předchozí ročníky